KeDiLeRLe iLGiLi :)

BUNLAR DA İŞDE HASTAYSA NE YAPMALIYIZ GİBİ BİLGİLER..

Kedilere katı ilaç nasıl verilir?

Kediler iyi koku olma özellikleri sebebi ile yemeklerine karıştırılmış ilaçların kokusunu genellikle alırlar ve yemekte isteksiz davranırlar. Katı ilaçların yemeğe, süte karıştırılması tercih ediliyorsa hap iki çorba kaşığı arasında ezilerek iyice toz haline getirilebilir (ya da havanda dövülebilir, ama genellikle küçük çaplı ilaçların özellikle tahta havanda dövülmesi halinde hem verilecek miktar azalabilir hem de havandaki diğer dövülmüş yiyeceklerin kokusu sinebilir.) Eğer toz haline getirilmiş olsa dahi yemekte isteksiz olursa, en iyi yöntemlerden biri toz haline gelmiş ilacı bir parça (bir çay kaşığı) mayonez ya da sulanmamış yoğurt ile karıştırarak ağzına kibarca sürmektir. Kedilerin yapışkan şeylere tahammülleri olmadığı için sürülen şeyi yalayarak yemeye çalışacaklardır.

Kedilere sıvı ilaç nasıl verilir?

Eğer sıvı ilaç yiyeceğe karıştırılamıyorsa iğnesi çıkarılmış yeni açılmış temiz bir plastik şırınga ile sıvı ilaç verilecek ölçüde çekilir. Kedinizin ilaç verme davranışınıza tepkisine göre ya sıkı sıkı utarak ya da sıkı tutmaya gerek kalmadan ağzının içine yavaş yavaş sıvı ilaç bırakılır. Özellikle yavru kedilerde şırıngaya doldurulmuş sıvı ilacın aniden boşaltılması tehlikelidir. Nefes alma borusuna kaçabilir. Bir de eğer kedinizin ensesinden tutarak ilacı veriyorsanız ayakları duruşu yere doğru sallanacak şekilde olmalı, yemek borusundan bir şeyin geçmesine izin vermeyecek bir açı yaptırılmamalıdır.

Kediler kitaplıktaki kitaplarınızı patileri ile indiriyorsa..

En iyi yöntem kitapları patilerinin çekip almaya gücü yetmeyecek ölçüde sıkıştırmaktır ya da onları kitaplıktan olabildiğince uzak tutmaktır. (Ama kedi de kitaplığın neşesidir..)

Kediniz zehirli bir şey yedi ise...

Hemen bir veterinere gitmeniz gerekir. Ama yediği şeyi kusturmak istiyorsanız kahve ile tütünü karıştırıp biraz su ile ıslatarak hemen ağzına sürebilirsiniz. Kahve ve tütün karışımı hemen kusma etkisi gösterir. Sakın boğazına kaçan bir şey için kedinize bunu yapmayın. Kusma halinde boğazını daha da tıkayabilirsiniz.

Kedilere aspirin verilir mi?

Kesinlikle hayır. Küçük dostlarımızın mideleri çok hassasmış gibi gözükse de aslında kediler inanılmaz hassas bir mideye sahiptirler. Aspirin kedilerde mide kanamasına yol açabilen bir ilaçtır. Yanlış bir inanış olarak, kedilere insanların kullandıkları ilaçların verildiği düşünülür. Veterinerinize danışmadan kedinize ilaç vermemelisiniz.

İshali olan kedi için ne yapabilirim?

Öncelikle ishale sebep olan hususu veterinerinizle konuşarak çözümlemelisiniz. Ama ishal durumunda aşırı su ve mineral kaybı olduğu için temiz içme suyuna 1 litre için 1 çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı şeker ilave ederek verin. (İlave ettiğiniz maddeleri su ile karıştırın.) Tuz ve şeker nispeten kaybettiği mineralleri geri almasını sağlayacaktır.

Kedinizin göz çapaklarını nasıl temizlersiniz?

Ilık (ama gerçekten ılık ne soğuk ne sıcak) çaya batırılmış pamuk yardımı ile önce gözüne hafif hafif kompres yapın ve çapağın iyice ıslanmasından sonra çok hafif olarak gözlerindeki çapağı bastırmadan silerek alın.

Kedilerin kulağı kulak çöpü ile temizlenir mi?

Hayır. Kulak temizleme çöpleri insanlar için de aslında zararlıdır. Bunun yerine temiz bir bez (kağıt peçete değil) ile sabunsuz ılık suyla kulak içlerini hafifçe silebilirsiniz. Tabii bu temizliği kendisi yapmak istemiyorsa...

Kediler yıkanır mı?

Kediler yıkanmaz. Eğer kimyevi maddelere kazara batmışlarsa ya da üzerine temizleyemeyeceği ölçüde büyük bir madde yapışmışsa yıkama söz konusu olabilir.

Kediler saksı çiçeklerinizi yiyorsa...

Ne yazık ki kediseverlerin pek saksıda çiçek büyütme şansları yoktur. Zira özellikle evde kapalı yaşamak zorunda kediler saksılara pek rahat vermezler. Her ne kadar onların ihtiyaç duyduğu kedi otlarını düzenli sağlarsanız saksı çiçeklerini rahat bırakabilirler. Bu arada birçok çiçek kediler için zehirleyici özelliktedir. Özellikle sarmaşıklar...O sebeple evde kediniz var ise bu tür çiçeklere evde yer vermemelisiniz.

Kedimin ateşi çıktığını nasıl anlarım?

En doğru yöntem anal olarak ateşölçer yardımı ile kedinizin ateşini ölçmektir. Normalde 36-37 arası bir sıcaklıkta olurlar. Ateşleri çıktığında halsiz ve isteksiz olurlar. (Kedileriniz eğer normaldışı davranışları gösteriyorsa mutlaka bir sıkıntısı ya da bir hastalığı söz konusudur. Yakın ilgi ve kontrolünüzde bulundurmalısınızdır.) Ateşi çıkan kedilerin genellikle burunlarında bir kuruma olur. Ama kedi nezlesinde salgı arttığı için bu yanıltıcı olabilir. En doğru yöntem ateşölçer ile ölçmektir. Ateşölçeri kullanırken bir miktar krem kullanmanız kedinizin sıkıntısını bir nebze azaltacaktır.

Kediler taranmayı severler mi?

Evet hem de nasıl. Kedileri tararken bir parça talk pudrasını tozutmadan gözüne ve genzine kaçırmadan tüylerinin üzerine dökerseniz hem taramanız kolaylaşacak hem de daha çok tüyü temizlemiş olacaksınızdır. Ayrıca talk pudrası kedinizin tüylerinin rengini parlaklaştıracak ve güzel bir koku bırakacaktır.

Deterjan kediler için zararlı mıdır?

Oldukça zararlıdır. Özellikle temizlik yaparken kedileri temizlik yapılan bölgeden uzak tutmalısınız. Mümkünse kumaştan kedi ürünlerini sabunla yıkamalısınız. Öte yandan sağlık sebepleri ile tuvaletinin mutlaka bir miktar çamaşır suyu ile yıkanması gerekir ve çamaşır suyunun kokusu geçtikten sonra kap kullanıma sunulmalıdır. Yoğun kokulu ya da keskin (çamaşır suyu, kezzap) deterjanlar kapalı yerlerde tutulmalı, kedilerin erişemeyeceği yerlerde bulundurulmalıdır.

Yavru kedi nasıl emzirilir?

Yavru kediler için eczanelerde ve pet dükkanlarında/veterinerlerde biberon seti satılmaktadır. Ama bulamıyorsanız yeni açacağınız bir şırınga da ihtiyacınızı karşılayabilir. İğnesi çıkartılmış şırınga kedi yavruları için biberon yerine kullanılabilir. Sütün yavrunun ağzına bir anda değil ağır ağır pompalanması gerekir. Her kullanımdan sonra şırınga sabunlu suyla yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Bir daha ki kullanıma kadar da temiz bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kedi(ler)inizi alaturka tuvalete nasıl alıştırabilirsiniz?

Önce alaturka tuvaletin çanak kısmına kalın gazete kağıdı koyar, içine de kedinizin kullanacağı kumu koyarsınız. Kediniz buraya yapmaya alıştıktan 10 gün sonra yavaş yavaş kumu azaltır, içine kırpılmış gazete parçalar? karıştırırsınız. 10 gün sonra kumu iyice azaltıp, gazete parçalarını artırırsınız. 10 gün sonra kumu tamamen kaldırır, kalın gazetenin ortasına küçük bir delik açar, sadece gazete kırpıntılarına yapmasını sağlarsınız. 10 gün sonra kırpıntıların sayısını iyice azaltır, deliği büyütürsünüz. 10 gün sonra kırpıntıları tamamen kaldırır, sadece ortası delinmiş kalın gazete kağıdını bırakırsınız. 10 gün sonra, gazete kağıdının katlarını her gün inceltir, sonra da tamamen kaldırırsınız. Unutmayın, tüm bu işlemler sırasında, kedinize sürekli ";aferin" deyin ve onu okşayın, asla cezalandırmayın. Eğer istediğinizi yapmazsa, süre onun alışacağı kadar olmamıştır. Sabırla bir adım geri gidip, tekrar deneyin ve aferin deyin. Ayrıca her tuvaletten sonra mutlaka su dökün. Bir süre sonra, tuvaletini yaptığında, size su dökmeniz için haber verecektir. Onu daima ödüllendirin, okşayıp, öpün.

Yavru Kediler İçin İdeal Ortamlar

Yavrular İçin İdeal Ortam


Yavrular için anneleri; ısıtma, nem, bakım, güven ve süt sağlamanın yanı sıra kan dolaşımı ve boşaltım sistemi için de yalayarak uyarım sağlar. Yavrular sütten kesilmiş olsalar bile iki aylıktan önce annelerinden ayrılmamalıdır. Annelerinden ayrılmak zorunda kalan yavrular için öncelikle temiz, nemli, sıcak ve hava akımının olmadığı rahatça hareket edebilecekleri bir yaşama alanı sağlanmalıdır. Sert plastikten yapılmış bir kutu ile bu yaşama alanı sağlanabilir, ısınma lambayla ya da havlu sarılmış buyot (sıcak su torbası) ile yapılabilir. Annesi olmayan yavrular birbirlerinin genital organlarını, ayaklarını, kulaklarını ve kuyruklarını yalayacağı için, ilk 4 hafta boyunca birbirlerinden ayrı olarak bakılırlarsa enfeksiyon riski azaltılmış olunur. Yaşama alanındaki ısı yavruların hizasında yerleştirilmiş bir termometre ile izlenmelidir. Yavrular büyüdükçe ihtiyaç duydukları ortam ısısı azaltılabilir.

Yavrular için ideal yaşama alanı ısısı:

....Yaş......................Isı
0 - 7 günlük.............33 C
8 - 14 günlük...........30 - 28 C
15 - 28 günlük.........28 C
29 - 35 günlük.........24 - 21 C
35. günden sonra.....21 C


Kedilerle İlgili Genel Bilgiler

Vücut Isısı...........................38-39 0C
Solunum Sayısı.....................10-20 / Dakika
Nabız Sayısı.........................110-140 / Dakika (Yetişkin)
.........................................180-200/ Dakika (Yavru)
Diş Sayısı.............................30 (Yetişkin)
İlk Süt Dişi Çıkışı....................1 Aylık Olduğunda
Diş Değişim Yaşı....................3 - 4 Aylık Olduğunda
Kızgınlık Süresi......................Yılda 2-4 Defa 10-12 Gün
Ergenlik Yaşı.........................6 - 15 Ay (Irk Ve Beslenme Gibi Faktörlere Bağlı Olarak Değişir)
Gebe Kalma Dönemi................Kızgınlık Süresince
İlk Çiftleşme Yaşı...................12 - 18 Aylık Olduğunda
Gebelik Süresi.......................57 - 62 Gün
Doğumdaki Yavru Sayısı..........1-5
Gözler.................................Parlak Ve Canlı
Ağız Ve Dil...........................Açık Pembe Renkte
Burun.................................Hafif Nemli
Kalori İhtiyacı.......................Yetişkin Kedide 60-88 Kcal/Canlı Ağırlık/Gün
.........................................Yavru Kedide (5 haftalık) 250 Kcal/Canlı Ağırlık/Gün
Tüy Değiştirme.....................Senede 2 Kez

KEDİLERLE İLGİLİ

İLGİNÇ BİLGİLER

 

  • Kedilerin en azından eski Mısır’lılar zamanından beri evcilleştirildiği tahmin ediliyor, Mısırlılar ayrıca kediyi kutsal kabul ederlerdi. Kedi tanrıça Bast, tarlaların koruyucusu ve evleri zararlı yaratıklardan koruyan bir tanrıçaydı. Eski Mısır’da kedi kutsal kabul edildiği için eğer birisi bir kediyi öldürürse, oracıkta idam edilirdi. Hemen her evde kedi beslenirdi ve evin kedisi doğal nedenler yüzünden ölünce, ev halkı yas tuttuklarını göstermek için saçlarını kazıtırlardı. Ayrıca ölen kedileri mumyalar ve mezarına canlı fareler bırakırlardı. Öbür dünyada yesin diye!..
  • 2004 yılında Kıbrıs’da bir mağarada, bir adamın ve kedisinin yan yana uzanmış iskeleti bulundu. Mezarın en azından 9.500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

  • Kedinin bilimsel ismi: Felis catus

  • İlginçtir ki, kedi birçok ülkenin dilinde benzer şekildedir: İngilizce Cat, İspanyolca ve Portekizce: Kato, Fransızca: Chat, Türkçe:Kedi, Latince'de Cattus, Hollanda ve Danimarka'da: Kat, İsveç, Norveç: Katt, Polonya: Kot, Mısır'da Kut, Afrika'nın bazı yerlerinde Kat, Rusça'da Kott, Yunancada, Ga'ta, Ermenice Gatz, Almanca Katz, İtalyanca: Gatto... sonuç olarak bakar mısınız...

  • cat, kato, chat, kedi, cattus, kat, katt, kot, kut, kott, ga'ta, gatz, katz, gatto!  
  • Kaplan, Aslan, Leopar, Puma, Vaşak, Jaguar da birer kedidir..eh, birazcık büyük kediler tabii
  • Peygamberimiz Hz. Muhammed bir kedi severdi ve ençok sevdiği kedisinin ismi Muezza’ydı. Ayrıca, yine Hz. Muhammed, cübbesinin eteğinde uyuyan kedisini uyandırmamak için, eteğini kesmiş. (Büyüklerimizden sıkça dinlediğim bu olay wikipedia’ da bile yazıyor.)

  • Van kedisi dışında kediler suyu sevmiyorlar

  • Dünyada ençok kedi nüfusu Amerika’daymış, evlerinde ençok kedi besleyenler ise Amerikalılar, İngilizler başı çekiyor. İstatistiklere göre 1996 yılında ABD’de 59 milyon ev kedisi bulunuyormuş, ve yüz evin 31'inde enaz bir kedi varmış.

 

İngilizce'de "cat" Fransızca'da "chat" Almanca'da "katze" İspanyolca'da "gato" İtalyanca'da "gatto" Japonca'da "neko" "kedi" için kullanılan kelimedir.

Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.

En iri kedi ırkı Ragdoll en ufak kedi ırkı Singapura'dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420'nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420000'in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.

Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.
Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.

Kedilerin köprücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
Psikoloji biliminde kedilerden korkma durumu ailurofobi kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca'dan gelmektedir).
Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)

Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !